ANDRZEJ KOZDĘBA – „Rzeczy trudne robimy od ręki, na niemożliwe musisz poczekać”

Zarabia na życie prezentując firmy w internecie i na żywo. Prowadzi własną firmę, tworzy strony www, projekty i prezentacje, dba o spójną komunikację marek. Swoją pracę wykonuje z różnych miejsc łącząc pracę i podróże. Właśnie o tym jest jego blog JAMOWIE.TO

Jest leworęcznym maratończykiem, który uwielbia kawę, listy zadań i różnice międzykulturowe. Chciałby nauczyć się medytować, stworzyć kilka niezależnych źródeł dochodu i przeprowadzić się na co najmniej pół roku do Azji.

 

(rozmowa jest elementem większej całości; to co za nimi stoi opisałem TUTAJ). W dużym skrócie poniżej wyjaśnienie czym będzie ta rozmowa.

 

Jedne z najlepszych podjętych przez ciebie w życiu decyzji to?

Dołączenie do organizacji studenckiej, AEGEE-Kraków. Ta decyzja wpłynęła na całe moje obecne życie. Bez AEGEE nie założyłbym firmy, nie ośmieliłbym się podróżować i realizować marzeń. To właśnie tam pokazano mi, że można. W AEGEE poznałem fenomenalnych ludzi, z którymi mam bliski kontakt do dzisiaj, z którymi współpracuję i wymieniam doświadczenia. Każda kolejna najlepsza decyzja w moim życiu jest pokłosiem tej pierwszej.

 

Jedna z najgorszych decyzji jaką prawdopodobnie w życiu i jaka jest tego historia?

Z perspektywy czasu ciężko ocenić jakąś decyzję jako jednoznacznie złą. Z każdej decyzji, którą podjąłem, a która w jakimś momencie mogła wydawać się nietrafiona wyszło albo coś dobrego albo nie wyszło nic tragicznego. Mogę za to podać kilka decyzji, które nieco skomplikowały mi działanie. Jedną z takich było sprzedawanie stron internetowych za 888 zł netto w początkowym okresie działalności mojej firmy. Pracowaliśmy po kilkanaście godzin dziennie starając się oddać jak najlepszy projekt w żenująco niskiej cenie. Ceny musieliśmy podnosić już w 2 miesiącu działalności firmy.

 

Jakie myśli / nawyki pozwoliły ci zmienić życie na lepsze?

Jeśli chodzi o nawyki to przede wszystkim: Planowanie pracy. Nic nie podniosło mojej efektywności w takim stopniu, jak dobrze zrobiony plan zadań na cały tydzień. A że ja jestem człowiekiem, który lubi pracować i szanuje swoją pracę, to jej dobre wykonywanie jest dla mnie ogromną wartością i pozwala mi spokojnie odpoczywać.

Jeśli chodzi o myśli i wartości to przyzwyczajenie się do krytyki. Nie lubię, gdy ktoś krytykuje mnie lub moją pracę, ale w pracy z webdesignem nie można od tego uciec. Trzeba zaakceptować krytykę, czasami nawet tą niekonstruktywną. To, że jakaś rzecz jest doskonała dla mnie nie oznacza, że będzie również doskonałą dla klienta. Czasami trzeba schować dumę do kieszeni i zrobić coś w taki sposób, w jaki widzi to klient.

Początkowo nie mogłem tego znieść i zrozumieć, ale musiałem to zaakceptować i zrozumieć. Bardzo pomaga mi to w pracy.

 

Najlepsza i najgorsza rada / myśl / przysłowie, które przychodzi ci do głowy to …?

Rzeczy trudne robimy od ręki, na niemożliwe musisz poczekać – usłyszałem ten slogan kilkanaście lat temu i tak bardzo mi się spodobał, że zamieszczałem go w podpisie na każdym forum internetowym, do którego należałem. Niesie on ze sobą jasny przekaz: w każdej sytuacji można znaleźć rozwiązanie, czasami po prostu trzeba dłużej pomyśleć. Nie wiem, czy to jest najlepsza rada, ale jest to pierwsza rada, która przyszła mi do głowy.

Z kolei najgorsza rada, jaką dostałem to: nie bierz pieniędzy z unii na rozwój firmy, bo to tylko rozleniwia. Do dzisiaj pluję sobie w brodę, że jej posłuchałem. Jeśli możesz otrzymać pieniądze, które pozwolą Ci rozwijać firmę, to bierz te pieniądze. Moje firmy radzą sobie obecnie bardzo dobrze, ale na początku mojej przedsiębiorczej kariery miałem kilka fatalnych miesięcy, pracowałem na starym sprzęcie i nie stać mnie było na jego wymianę. Jeśli instytucje oferują dofinansowanie, to warto z niego skorzystać.

 

Ulubione zajęcia, którym się oddajesz (lub miało to miejsce w przeszłości) w czasie wolnym to …?

Jestem wielkim fanem piłki nożnej – nic nie pomaga mi się tak bardzo odprężyć jak futbol. Ogólnie uważam, że każdy powinien mieć taką rzecz lub rzeczy, które całkowicie odciągają go od pracy. U mnie jest to właśnie piłka, ale również rower i gotowanie.

A z takich bardziej rozwijających, ale wciąż prostych i satysfakcjonujących umiejętności polecam żonglowanie. Jesteś w stanie nauczyć się koślawego żonglowania w kilkanaście minut, a płynne opanowanie tej sztuki wymaga tylko kilku godzin pracy. W nagrodę otrzymujesz lepiej pracujący mózg i podziw wszystkich dzieci na przyjęciu urodzinowym Twojego kuzyna.

 

Czy jest coś co chcesz koniecznie polecić?

Jestem wielkim fanem pracy zdalnej, więc polecę aplikacje: Coworker.com i  WorkFrom, które pozwalają na znalezienie miejsca idealnego do pracy w każdym zakątku świata. Coworker skupia się na przestrzeniach coworkingowych, a WorkFrom na kawiarniach. W ciągu ostatnich 5 miesięcy korzystałem z nich praktycznie bez przerwy.

Polecam również czytać i słuchać mądrzejszych od siebie. W internecie jest wiele ciekawych i pouczających podcastów, blogów i vlogów, które warto śledzić.

 

Na co twoim zdaniem szkoda czasu?

Napisałbym, że szkoda czasu na perfekcjonizm, ale nie chciałbym, żeby przeczytał to mój dentysta lub chirurg. Napiszę więc, że na wszystko jest czas i każdy indywidualnie musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Dla mnie szkoda czasu na zbytnie rozwlekanie decyzji. Wychodzę z założenia, że lepiej podjąć jakąś decyzję niż trwać w impasie. Ale łatwiej napisać takie zdanie niż wprowadzić to w życie, jeśli jesteś z natury całkowicie inną osobą.

 

Które umiejętności twoim zdaniem mogą przydać się w życiu najbardziej?

Sprzedaż – czyli umiejętność, którą moim zdaniem Polacy gardzą i której się wstydzą. Znam wielu świetnych fachowców, którzy mają problem ze sprzedażą siebie i swoich umiejętności. To wyświechtane powiedzenie, ale nie można się z nim nie zgodzić: nawet najlepszy produkt nie ma wartości jeśli nie wiesz, w jaki sposób go sprzedać.

Oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy – to kolejna umiejętność, której warto się nauczyć. Niesamowicie pomaga w życiu, wprowadza do niego masę spokoju.