MARCEL HOFFMAN – W DZIAŁANIU TKWI SWEGO RODZAJU MAGIA

Na co dzień pracuje jako kontroler finansowy (praca z Excel, Power Point, itp), a po pracy realizuje swoje marzenia. Jest ich sporo i wiele z nich może wyglądać na nierealne, a mimo to próbuje je zrealizować. Prowadzi blog „Nastawienie na rozwój„. Marzenia to dla niego cele z określonym terminem realizacji. Jeśli chcesz się z nim skontaktować to wystarczy, że napiszesz na kontakt@nastawienienarozwoj.pl 

 

Rozmowa jest elementem tego projektu: KLIK

 

Jedne z najlepszych podjętych przez ciebie w życiu decyzji to? 

Oszczędzanie pieniędzy.

Kilka lat temu, gdy pierwszy raz trafiłem na blog Michała Szafrańskiego i zdobyłem wiedzę na temat finansów osobistych zacząłem oszczędzać pieniądze. I to przyniosło szereg korzyści, nie tylko finansowych:

 • poczułem niesamowite bezpieczeństwo i kontrolę. Przez kilkanaście miesięcy budowałem tzw. poduszkę finansową, czyli zabezpieczenie finansowe. W moim przypadku była to 6 – krotność moich miesięcznych wydatków. Były to pieniądze, które po prostu miały być. Nie do wydania. To sprawiło, że byłem bezpieczny. Mogłem więc zacząć próbować różnych rzeczy, których do tej pory podświadomie się bałem. I tak, w pierwszej kolejności zapytałem o podwyżkę. Mając dobrą sytuację w swoich finansach, poczułem się bezpieczny i pewniejszy siebie. Toteż to, czego do tej pory się bałem, stało się dla mnie dużo prostsze. Podwyżkę oczywiście dostałem w myśl zasady, że jeśli nie zapytasz o podwyżkę to szef Ci jej nie da, bo sądzi, że skoro nie pytasz to jesteś zadowolony ze swojej sytuacji. Poczułem, że to działa. Widząc rosnące oszczędności i emocjonalne korzyści jakie to przyniosło poczułem, że to działa i warto pójść dalej i nie tylko oszczędzać, ale też inwestować. Tym sposobem mam już swoje pierwsze mieszkanie. I na tym się nie skończy 🙂

Działanie. No właśnie. Nawet najlepsza teoria nie przyda nam się, jeśli nie zastosujemy jej w życiu. Patrząc nawet na pierwszy punkt na temat oszczędzania – mogłem potraktować lekturę bloga jako coś ciekawego do poczytania i zaglądnięcia do portfeli innych osób. Zamiast tego postanowiłam wypróbować to, co proponował autor bloga. Ten pierwszy krok, podjęcie akcji, pozwolił mi dojść w miejsce, w którym jestem dzisiaj, czyli posiadanie i budowanie różnych źródeł dochodu.

W działaniu tkwi również swego rodzaju magia. Zauważyłem, że jeśli zaczynamy coś robić i wchodzimy w dane środowisko, poznajemy też osoby z nim związane. Nie tylko samych twórców, ale też odbiorców tych treści. I zaczynamy zauważać różne możliwości lub też możliwości zaczynają zauważać nas. Ja, tym sposobem, prowadząc swojego bloga poznałem wiele osób. Z jedną z nich (Paweł “Pan Cytat”) nagrałem kilka transmisji na żywo. Swego czasu należałem do grupy mastermind z osobami, które poznałem w internecie, dzięki temu, że prowadziłem bloga. Możliwości czekają. Ale trzeba wyjść im naprzeciw.

 

Jedna z najgorszych decyzji jaką prawdopodobnie w życiu i jaka jest tego historia? 

Może to nie tyle była decyzja co brak świadomości. Chodzi o “siedzenie w domu” w młodości. Teraz gdy mam ponad 30 lat wiem, że świat znajduje się na zewnątrz tj. w domu nie nauczymy się życia. Niestety jako nastolatek zbyt dużo czasu spędzałem w domu, grając w gry komputerowe czy trwoniąc czas w inny sposób, a zbyt mało czasu spędzałem żyjąc. Być może brakowało mi wtedy autorytetów lub też obracałem się w kręgu takich a nie innych osób. Trudno stwierdzić. Patrząc z dzisiejszej perspektywy wiem, że wiele lat bezpowrotnie uciekło. Lat które mogłam spędzić na różnego rodzaju wyjazdach, udziale w kołach naukowych, angażowaniu się w działania charytatywne. Jako osoby młode jesteśmy pełni energii, ciekawości, entuzjazmu. Nie warto tego zabijać i nudzić się czy bezmyślnie zabijać czas. Świat jest niewiarygodny i warto go poznawać.

 

Jakie myśli / nawyki pozwoliły ci zmienić życie na lepsze? 

Zainteresowanie się własnymi finansami. Wszystko zaczęło się od Michała Szafrańskiego. To dzięki jego blogowi zacząłem interesować się finansami osobistymi, a dzięki jego podcastowi wszedłem w tematykę rozwoju osobistego poznając innych blogerów i podcasterów takich jak Marcin Iwuć, Pat Flynn, Tim Ferriss, Marek Jankowski.

Lepsze zrozumienie finansów osobistych pozwoliło mi przestać żyć życiem nastawionym na konsumpcję. Zacząłem natomiast oszczędzać oraz inwestować i dużo bardziej świadomie planować swoją finansową przyszłość, która niekoniecznie jest oparta na emeryturze od Państwa czy zaciąganiu kredytów.

Medytacja – dzięki niej stałem się spokojniejszy i bardziej skoncentrowany. W różnych sytuacjach jestem coraz bardziej świadomy swoich emocji, swoich myśli co pozwala mi coraz lepiej wybierać stosowne reakcje. Bo to nie wydarzenia czy okoliczności powinny wpływać na nasz nastrój. To my sami powinniśmy wybierać jak na te różne okoliczności zareagujemy. Mając tego świadomość jesteśmy w stanie sprawować lepszą kontrolę nad życiem. “To, kim jesteś, gdzie jesteś, czym się zajmujesz i co w danej chwili robisz, nie czyni Cię szczęśliwym lub nieszczęśliwym. Ważne jest to, co o tym wszystkim myślisz” Dale Carnegie “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”

Nie przejmowanie się opinią innych. Niestety w życiu wiele osób jest kształtowanych tak, aby tą opinią jednak się przejmować. To jest niestety paraliżujące. Bo zamiast myśleć o własnych potrzebach, własnych celach, zastanawiamy się co powiedzą inni. To nie pozwala nam być sobą bo zaczynamy żyć życiem innych, dostosowując swoje zachowania do ich oczekiwań. Wyzwolenie się z tego, pozwala odczuć swego rodzaju wolność.

 

Najlepsza i najgorsza rada / myśl / przysłowie, które przychodzi ci do głowy to …? 

Najlepsza brzmi:

“Był zgorzkniały i okrutny, był alkoholikiem i narkomanem, który kilka razy omal się nie zabił. Dzisiaj odsiaduje dożywocie za zamordowanie w sklepie monopolowym kasjera, który „wszedł mu w paradę”. Ma dwóch synów, między którymi jest zaledwie jedenaście miesięcy różnicy. Jeden z nich „wyrósł na drugiego tatę”: był narkomanem, który żył z kradzieży i rabunków, dopóki nie trafił do więzienia za usiłowanie morderstwa. Jednak jego brat jest zupełnie inny. Wychowuje troje dzieci, czerpie olbrzymią radość z małżeństwa i wydaje się naprawdę szczęśliwy. Praca szefa regionu w jednym z największych koncernów w kraju jest dla niego zarówno wielkim wyzwaniem, jak i olbrzymią satysfakcją. Jest zdrowy, silny i nie ma problemów ani z narkotykami, ani z alkoholem. Jak dwóch chłopców mogło pójść tak różnymi drogami, choć wychowywali się w tym samym środowisku? Obydwu zadano to samo pytanie: „Dlaczego Twoje życie potoczyło się w taki właśnie sposób?”. Każdy z nich, choć niezależnie od drugiego, udzielił o dziwo tej samej odpowiedzi: „A czymże innym mógłbym się stać, skoro wychowywał mnie taki, a nie inny ojciec?” „Nasze życie kształtują nie wydarzenia, ale nasze własne przekonania na temat znaczenia tych wydarzeń”.” Tony Robbins “Obudź w sobie olbrzyma” (rozdział 4)

Najgorsza? Uczyć się na pamięć.

Niestety mimo, że poświęcamy na naukę mnóstwo czasu i energii to po latach niewiele tej wiedzy w głowie zostaje. Dzisiaj wiem, że można uczyć się dużo lepiej i dużo więcej zapamiętywać. Wszystkim zainteresowanym tą tematyką polecam książką Radka Kotarskiego “Włam się do mózgu”. Nauka może być ciekawa i przyjemna 🙂

 

Ulubione zajęcia, którym się oddajesz (lub miało to miejsce w przeszłości) w czasie wolnym to …? 

Koncerty muzyki poważnej. Uwielbiam je ponieważ są jak podróż w czasie o kilkaset lat do czasów gdy nie było internetu, samochodów. Gdy czas płynął wolniej. Zachwycam się wtedy nie tylko tą otoczką, ale też samą muzyką (w najczystszej formie!) i jej wykonaniem. Niewiarygodne jak kilkadziesiąt osób potrafi idealnie się zsynchronizować przy pełnej koncentracji i zagrać piękną muzykę.

Bieganie. Sport pozwala oczyścić umysł, pobyć ze sobą sam na sam oraz zachować nas w zdrowiu. Poza tym sport kształtuje siłę woli, cierpliwość i wytrwałość. A to niezbędne cechy w życiu.

 

Czy jest coś co chcesz koniecznie polecić?

Mógłbym polecać bez końca, ale postaram się ograniczyć tylko do kilku:

 • Film: Piękny umysł
 • Serial: Breaking Bad
 • Książka z kategorii fiction: Bernard Minier – Bielszy odcień śmierci (oraz cała seria z głównym bohaterem tejże książki)
 • Książka z kategorii non-fiction: Sekrety amerykańskich milionerów (książka pokazująca prawdę o milionerach, którzy sami doszli do swojego majątku) oraz 7 nawyków skutecznego działania (książka o absolutnych fundamentach dobrego życia)
 • Kanał na YouTube: MiroBurn > https://www.youtube.com/channel/UCwmFNbGnBeEy9nTt42F4WHw
  (dzięki Mirkowi zmieniłem myślenia na temat celów i ich realizacji)
 • Film na YouTube: Michał Szafrański – Zaufanie jako waluta przyszłości > https://www.youtube.com/watch?v=rfBq8SB-GoA

 

Na co twoim zdaniem szkoda czasu?

Na negatywne emocje i negatywnych ludzi. Ponieważ to z kolei sprawia, że my sami stajemy się negatywni, a nikt nie ludzi negatywnych ludzi.

Wydaje mi się, że wszyscy ludzie dążą do dobrego i szczęśliwego życia. Możesz zarabiać 2000 zł miesięcznie i być szczęśliwy bo masz wokół siebie dobrych, pomocnych i radosnych ludzi. Możesz też zarabiać 0,5 mln zł miesięcznie i być nieszczęśliwy bo otacza Cię wiele przykrości, zła, wyzysku.

Zmierzam do tego, że szczęście to stan umysłu i na ten stan mamy realny wpływ.

 

Które umiejętności twoim zdaniem mogą przydać się w życiu najbardziej? 

 • Planowanie, ponieważ bez celu będziemy stać w miejscu. Wiedząc czego chcemy, wiedząc dokąd chcemy dojść możemy się realizować. Natomiast nie mając żadnego na siebie planu nie zmienimy niczego.
 • Cierpliwość, ponieważ na drodze do realizacji czegokolwiek, będziemy musieli wykazać się cierpliwością. Czy to w nauce języka, czy to w budowaniu oszczędności, czy to w pisaniu książki. Niestety obecne czasy uczą nas natychmiastowej gratyfikacji  – wszystko czego pragniemy jest na wyciągnięcie ręki; muzyka? Spotify. Seriale? Netflix. Jedzenie? Pizza na telefon, itd. Dlatego tak łatwo przychodzi nam zaspokajanie powierzchownych potrzeb i szukanie łatwej przyjemności niż wytrwałe budowanie swojego życia opartego na solidnych podstawach.
 • Networking, ponieważ wszystko co jest tworzone, jest tworzone dla ludzi i przez ludzi. Mówi się, że jesteśmy wypadkową 5 ludzi, z którymi spędzamy najwięcej czasu.

Umiejętności interpersonalne czy też umiejętności zjednywania sobie ludzi pozwolą nam budować wspaniałe grono rodziny, przyjaciół, znajomych, partnerów biznesowych czy klientów.