MARCIN KUBICKI – „Szkoda czasu na rozdrapywanie starych ran”

Przedsiębiorca operujący w branży drzwi, który swój biznes doskonale wydaje się wspierać marketingowo za pomocą prowadzonego w żelazną dyscypliną vloga (KLIK)

Jedne z najlepszych podjętych przez ciebie w życiu decyzji to?

Po pierwsze czytanie i słuchanie książek. A zwłaszcza ich słuchanie. Audiobooki są bardzo przydatne w mojej pracy. Często podróżuję z miasta do miasta i słuchanie pozwala mi wypełnić czas, ale przede wszystkim pozwala z nich czerpać inspirację do dalszego samorozwoju jak i rozwoju mojej firmy. Nie zliczę ile już książek przesłuchałem na „Audiotece” i „Storytel”, a jak wiele jeszcze przede mną, a na pewno nie poprzestanę na tym co już zdążyłem przesłuchać. Aktualnie słucham „Mitu przedsiębiorczości”, książka wiele mi rozjaśniła w temacie procedur, czy ról w swoim własnym biznesie – szczerze polecam ją wszystkim przedsiębiorcom.

Po drugie, nauczyłem się, że planowanie to naprawdę ważna rzecz i warto poświęcić te kilkanaście minut w ciągu dnia lub tygodnia (jak kto woli), aby spisać wszystkie rzeczy jakie trzeba wykonać w najbliższym czasie. Pozwoliło mi to usystematyzować wiele dziedzin mojego życia.

Po trzecie, ustalenie celów życiowych. Człowiek bez tego żyje z dnia na dzień i przestaje odczuwać jakąkolwiek radość z życia. Warto wyznaczyć sobie cele, które można osiągnąć w ciągu roku, kilku lat, ale również te długoterminowe, które teraz mogą wydawać się dosyć odległe. Dzięki temu można mieć większą kontrolę nad swoim życiem.

Poza tym – inwestycja w siebie. Mam na myśli oczywiście zdrowie, ale również inwestowanie w wiedzę, umiejętności i poznawanie nowych ludzi. Czasem wymaga to wyjścia poza swoją strefę komfortu, ale nikt nie zabierze nam tego co osiągniemy, a zyski można czerpać w bardzo szybkim czasie.

 

Jedna z najgorszych decyzji jaką prawdopodobnie w życiu i jaka jest tego historia?

– Nikt nie lubi opowiadać o błędach, aczkolwiek wiele mnie one nauczyły i dzięki nim jestem w miejscu, w którym teraz się znajduję i nie czuję problemu, aby o nich rozmawiać. Miałem w swoim życiu przygodę z kredytami, które nie zarabiały na siebie, a co za tym idzie zaczęły narastać problemy finansowe. Do tego doszły pewne kwestie z pracownikami, którzy nie pasowali do stylu mojej pracy, jak i firmy. To wszystko doprowadziło do tego, że sięgnęło mnie bankructwo. Przyznaję, że nie było łatwo, jednak udało się wygrać. Bardzo dużo nauczyły mnie te chwile, wiem jakich błędów już nie popełniać, a na które kwestie warto zwracać większą uwagę. Pomimo wszystkich stresów, uważam, że takie lekcje od życia są bardzo cenne, tylko nigdy nie warto w siebie wątpić.

 

Jakie myśli / nawyki pozwoliły ci zmienić życie na lepsze?

Przede wszystkim zmieniłem swoje podejście. Bardzo mocno zainspirowała mnie do tego książka “Potęga pewności siebie. Doskonałe wyniki w każdej dziedzinie życia!” Briana Tracy’ego. Dzięki niej z dnia na dzień przestałem palić papierosy, bardzo mocno ograniczyłem spożycie alkoholu – okazjonalnie zdarza się wypić lampkę wina z żoną, czy piwo w trakcie oglądania meczu, ale poza tym bardzo mocno trzymam się moich postanowień. Samodyscyplina jest bardzo ciężka na początku, ale z biegiem czasu człowiek jest dumny z tego, że potrafi zawalczyć o siebie i o swoje życie.

Jak już wspomniałem wcześniej, również czytanie i słuchanie książek otworzyły mój umysł na wiele spraw, o których wcześniej nie myślałem. Ponadto planowanie, dzięki któremu czuję, że mam kontrolę nad swoim czasem.

Historia o moim bankructwie nie była łatwa, ale nauczyła mnie wyciągać wnioski z każdej sytuacji w życiu, zwłaszcza z tych gorszych przeżyć. Potrafię teraz zdystansować się od pewnych rzeczy i wiem, że to JA tak naprawdę mam władzę nad swoim życiem i tylko JA mam nad nim wpływ, a nie okoliczności – to jest tylko dodatek, nie można traktować to jako wymówki od niepowodzeń.

I jeszcze jedna, bardzo prosta rzecz (choć wiem, że nie dla każdego) – wczesne wstawanie. Naprawdę czuć różnicę, kiedy wstaje się o 5/6 rano niż o 10. Te pierwsze godziny są najbardziej produktywne, umysł jest świeży i wypoczęty, człowiek o wiele więcej może znieść i poradzić sobie z pewnymi rzeczami. Po załatwieniu najważniejszych spraw z samego rana, kiedy okazuje się, że mamy jeszcze kilka dodatkowych godzin, doba od razu wydaje się dłuższa.

 

Najlepsza i najgorsza rada / myśl / przysłowie, które przychodzi ci do głowy to …?

Najlepsza, zdecydowanie: Pieniądze szczęścia nie dają.

Z najgorszych to słynne powiedzenie palaczy i osób uzależnionych od używek: Na coś muszę umrzeć.

 

Ulubione zajęcia, którym się oddajesz (lub miało to miejsce w przeszłości) w czasie wolnym to …?

– Chyba nikogo nie zaskoczę, że znowu wspomnę o audiobookach, lecz moimi ulubionymi są biografie ludzi sukcesu – są naprawdę motywujące do działania.

Poza tym sport, bieganie i gra w piłkę nożną – potrafią świetnie zrelaksować umysł, pozwalają nie myśleć zbyt wiele i na chwilę się wyłączyć. Takie zmęczenie fizyczne jest niezbędne.

Poza tym, bardzo lubię planować sukcesy, zwłaszcza wizualizować sobie to, co mogę jeszcze osiągnąć. Dotyczy to biznesu, ale również rozwoju, czy stawiania sobie nowych wyzwań.

 

Czy jest coś co chcesz koniecznie polecić?

– Na pewno mogę polecić świetne narzędzie do zarządzania projektami: Nozbe (https://nozbe.com/pl/). Korzystam z niego już dosyć długo i pomaga mi bardzo w zarządzaniu moim zespołem, jak i również w planowaniu i w wytyczaniu celów.

Kolejne narzędzie to Evernote (https://evernote.com/intl/pl), tzw. elektroniczny zeszyt. Pozwala na skanowanie notatek, umów z poszczególnymi klientami i uporządkowanie projektów i nie jeden raz uratowało mi sytuacje, gdy zapomniałem dokumentów.

Dodatkowo aplikacja Productive (http://productiveapp.io), którą dopiero testuję, aczkolwiek widzę pierwsze efekty i już wiem, że zostanie ze mną na dłużej. Codziennie dodaję do niej moje rytuały, które odznaczam po wykonaniu danego zadania, np.: ćwiczenia z ciężarkami, bieganie lub medytacja. Świetna sprawa do utrzymania samodyscypliny i walki z prokrastynacją.

Polecę również trzy bardzo ważne dla mnie osoby:

– Andrzej Burzyński – https://andrzejburzynski.pl

– Mirek Burnejko – Miroburn – https://www.youtube.com/channel/UCwmFNbGnBeEy9nTt42F4WHw

– Rafał Mazur – http://zenjaskiniowca.pl

– Marcin Osman – https://www.marcinosman.pl

Cała czwórka robi świetną robotę i zawdzięczam im bardzo wiele. Można znaleźć ich audycje i filmy na Youtube – polecam.

 

Na co twoim zdaniem szkoda czasu?

– Najbardziej chyba na narzekanie, nic nie można tym osiągnąć, a człowiek tylko niepotrzebnie zniechęca siebie i innych do działania. Wydaje mi się, że to naprawdę zbędne. Dodatkowo jeszcze zadręczanie się tym co już było. Przeszłość to przeszłość, szkoda czasu na rozdrapywanie starych ran. Warto skupić się na tym, co jest tu i teraz i co można zmienić na lepsze.

 

Które umiejętności twoim zdaniem mogą przydać się w życiu najbardziej?

Może nie jest to typowo umiejętność, ale wydaje mi się, że warto nauczyć się pozytywnie patrzeć na świat. Nie oznacza to, że nie warto przygotować się na złe momenty, zawsze warto mieć plan na wszelkie niedogodności, ale powinno się nauczyć tego myślenia, że można sobie z nimi poradzić. Traktować przeszkody, nie jako te przysłowiowe kłody pod nogami, ale jako następne poziomy w rozwoju, które trzeba zdobyć, aby być coraz lepszym, w tym co się robi.

 

Czy przychodzą ci do głowy jakieś pomysły, które dopiero chcesz wdrożyć w życie?

– Mam wiele pomysłów na siebie i moją firmę i mogę też zdradzić, że wdrażam powoli ale konsekwentnie projekt stworzenia trzech sklepów internetowych. Głównym celem jest dotarcie do większego grona klientów oraz pozyskanie dodatkowych źródeł dochodu, które pozwolą na mój dalszy rozwój, ale przede wszystkim na rozwój mojej rodziny oraz dzięki temu będę mógł spełniać marzenia