Ciekawostki Olsztyna
W północnej części Polski, w samym sercu Warmii i Mazur, nad rzeką Łyną leży Olsztyn, miasto z duszą i klimatem. To miasto – ogród, na jego terenie leży kilkanaście jezior, i jeden z największych w Europie Parków – Las Miejski. Miasto stare, początki Olsztyna sięgają 650 lat wstecz, z licznymi zabytkami i pięknie zachowaną architekturą. Zamek i stare kościoły, a do tego wszechogarniająca zieleń – to wszystko sprawia, że spragnieni ciszy i spokoju turyści znajdą dla siebie wiele ciekawych atrakcji.
Zabytki architektoniczne
Najbardziej znanym zabytkiem w Olsztynie, jest gotycki Zamek Kapituły warmińskiej. To najstarsza budowla w mieście, jego powstanie datuje się na II połowę XIV wieku. Jednym z administratorów zamku był Mikołaj Kopernik, po którym zachowała się oryginalna tablica astronomiczna. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Warmii i Mazur. Kulturalny Olsztyn otwiera przed nami wiele możliwości, jedną z ciekawszych jest właśnie oferta tego muzeum, w okresie letnim organizuje ono imprezy w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego, oraz prowadzi działalność wystawniczą. Kolejnym miejscem wartym uwagi w Olsztynie jest Bazylika Św. Jakuba Apostoła. To również gotycka budowla, która co prawda z powodu zawirowań wojennych i pożarów ma nieco skromniejsze wyposażenie we wnętrzu, to i tak robi wrażenie na odwiedzających. Tak więc, spacerując starówką miasta możemy podziwiać masywną sylwetkę zamku, górującą nad zabudowaniami kopułę katedry, aż dojdziemy do murów obronnych miasta z Bramą Wysoką. To jedyna z trzech bram należących do murów obronnych, która się zachowała, daje obraz dawnej potęgi miasta.
Muzea i wystawy tematyczne
Oprócz wspomnianego wcześniej Muzeum Warmii i Mazur, kulturalny Olsztyn ma dla nas jeszcze inne ciekawe miejsca. W dawnym budynku Gazety Olsztyńskiej obecnie znajduje się dom Gazety Olsztyńskiej ze zbiorami i eksponatami związanymi głównie z historią Olsztyna i prasy na tym terenie. Miłośnikom przyrody polecamy Muzeum Przyrody, które mieści się w secesyjnym pałacyku z końca X!X wieku. W swoich zbiorach ma niezliczoną ilość eksponatów zoologicznym i botanicznych, a zwiedzającym udostępniana jest stała wystawa pt. „Zwierzęta Warmii i Mazur”. Idąc nieco bardziej w kierunku współczesności, ciekawą ofertę stanowią wystawy zorganizowane w „Muzeum Nowoczesności”, które mieści się w zabudowaniach dawnego tartaku. Ekspozycje związane z rozwojem cywilizacyjnym regionu, spacer po dawnych halach tartaczny będą niezapomnianym przeżyciem dla najmłodszych turystów.
Teatry i Kina
W Olsztynie działają dwa teatry, Teatr Lalek oraz Teatr im. Stefana Jaracza. Ten pierwszy początkowo powstał z myślą o najmłodszych widzach, jednakże od dłuższego już czasu działa tutaj także scena dla dorosłych. W obu tych miejscach działa kilka scen, wystawiane są tu często premiery i najważniejsze spektakle z Polski i zagranicy. Dzięki tym instytucjom na stałe w mapę kulturalnego Olsztyna wpisały się dwa festiwale teatralne. Oprócz dwóch kin sieciowych w Olsztynie znajdziemy prawdziwą perełkę dla kinomaniaków. Początki Kina Awangarda, bo o nim mowa, datuje się jeszcze na okres przedwojenny. Zdecydowanie to kino buduje swoją przewagę konkurencyjną na ambitnym repertuarze z wartościowymi i mniej komercyjnymi filmami.
Filharmonia
Opisując kulturalną stronę Olsztyna nie można zapomnieć o mieszczącej się tutaj filharmonii. Dużym uznaniem melomanów cieszą się liczne cykle koncertów, festiwale muzyczne, czy poranki z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia prowadzi również szeroką działalność dydaktyczną dla dzieci i młodzieży.