Zachowanie dobrego stanu ścian zewnętrznych domu jest ważne nie tylko z punktu widzenia estetyki budynku. Odpowiednio dobrane materiały podczas budowy owocują dłuższą żywotnością elewacji. Eksploatacja wiąże się natomiast z regularną konserwacją, w tym czyszczeniem lub myciem ścian. Wszystko zależy od rodzaju powierzchni, stopnia zabrudzenia oraz otoczenia domu.
Mycie elewacji
Wybór metody przywracania elewacji do pierwotnego stanu jest uzależniony od rodzaju powierzchni. Mycie elewacji polega na usuwaniu zabrudzeń za pomocą wody z dodatkiem środków chemicznych. Dotyczy to zanieczyszczeń, które nie są związane ze ścianą, a więc można je łatwo usunąć. Na ścianie mogą jednak rozwijać się mikroorganizmy. Elewacja o nierównej powierzchni jest narażona na szybki rozwój grzybów, pleśni lub mchu. Taką ścianę trzeba odgrzybić, a dopiero później można zająć się przywróceniem jej estetycznego wyglądu. W większości wypadków regularna konserwacja wykonywana przynajmniej raz do roku pozwala na skuteczne przywrócenie pierwotnego stanu budynku.
Czyszczenie elewacji
Czyszczenie elewacji jest trudniejsze, bo dotyczy usuwania zabrudzeń, które zostały trwale związane z powierzchnią. Jest to bardzo pracochłonne i wymaga większego doświadczenia. Istotny jest dobór odpowiednich preparatów oraz precyzja działania. Szczególnie trudne do usunięcia są tłuste plamy, zabrudzenia z sadzy oraz rdza. Występują zwłaszcza na tynkach o nieregularnej strukturze. Aby skutecznie wyczyścić taką ścianę, należy dysponować wysokiej jakości narzędziami oraz wiedzą. Odpowiedni zespół fachowców posiada firma budowlana SAW-BUD, która od 20 lat wykonuje usługi związane z czyszczeniem elewacji, dachów i kostki brukowej. Zakład prezentuje swoją ofertę na stronie internetowej https://saw-bud.net/. Dla oceny skuteczności podejmowanych działań warto zajrzeć na stronę, gdzie wstawiane są zdjęcia przykładowych realizacji zleceń. Głównym obszarem działalności firmy jest Łódź, ale dostępny jest kontakt telefoniczny i mailowy, więc łatwo można przedstawić swoją sprawę i uzyskać fachową pomoc.
Odgrzybianie elewacji
Podczas prac związanych z przywracaniem wyglądu budynku do pierwotnego stanu ważne jest pozbycie się grzybów. Jest to ważne, bo skażenie mikrobiologiczne może być niewidoczne na pierwszy rzut oka, a będzie rzutować na dalszy stan elewacji. Glony, porosty lub pleśń pozostająca na powierzchni ściany będzie rozwijać się w szybkim tempie. Aby temu przeciwdziałać, należy zastosować środki chemiczne dostosowane do materiału, z którego wykonana jest warstwa zewnętrzna ściany.
Impregnacja elewacji
Ponadto bardzo ważne jest zabezpieczenie elewacji przed zabrudzeniami. Aby to osiągnąć, trzeba ją zaimpregnować, co powstrzyma wnikanie wilgoci i wody. Impregnacja powinna być wykonywana po dokładnym wyczyszczeniu ścian. Warto stosować preparaty hydrofobowe, które nie zmieniają wyglądu powierzchni. Jednocześnie redukują powstawanie wykwitów i znacznie zwiększają odporność ściany na czynniki atmosferyczne. Zabrudzenia nie wnikają w tak dużym stopniu, jak bez użycia impregnatu, dzięki czemu mogą zachować doskonały wygląd nawet przez kilka lat.
Dbanie o stan elewacji powinno być obowiązkiem właściciela każdego domu. Inaczej nie zachowamy estetyki budynku, a małe uszkodzenia powierzchni zaczną przekształcać się w coraz większej ubytki. W takiej sytuacji elewację trzeba naprawiać lub wymieniać, co naraża nas na ponoszenie coraz wyższych kosztów. Regularna konserwacja i czyszczenie elewacji pozwala uniknąć tego rodzaju problemów.